Facebook Instagram

DENİZ SUYU: YAŞAM KALİTESİ VE SAĞLIK

Deniz suyunun vücuttaki hücrelerle uyum içinde olduğu ve çok sayıda tedavi edici özelliği olduğu bilinir.
Lokal olarak uygulandığında soğuk algınlığı, rinit ve rinosinüzit gibi birçok rahatsızlığı gidermeye yardım eder.

DENİZ SUYU: ESER ELEMENTLERİN TÜKENMEYEN KAYNAĞI

Atlantik Okyanusunun deniz suyu, en bilinen ve miktar olarak en yoğun olan sodyum klorür (NaCl) olmak üzere, yaklaşık litrede 35 gram mineral tuzu içerir. Bu oran, vücuttaki sıvı dengesinin (su-tuz) sağlanması açısından hayati önem taşır.
Deniz suyunda tüm eser elementler (Bakır, Manganez, Sülfür, Çinko, Magnezyum, vb.) bulunur ve bu elementlerin vücuttaki eksikliği bazı durumlarda rahatsızlıklara neden olabilir.
Bu maddeler vücutta çok küçük miktarlarda bulunmasına karşın çok sayıda metabolik sürecin aktifleştiricisidir ve başta bebekler ve çocuklar olmak üzere burun mukozasındaki hücrelerin büyümesi açısından çok önemlidir.

BURUN İÇİN DENİZ SUYUNUN FAYDALARI

Burun, dışarıdan gelen soğuk havayı ısıtır ve nemlendirir. Burun bir “klima” gibi, havada bulunan yabancı parçacıkları tutup enfeksiyonlara karşı engel oluşturarak vücut savunması için bir “filtre” olarak çalışır.
Bu savunma mekanizması zarar gördüğünde kişi daha hassas hale gelir ve soğuk algınlığı, nazofaranjit veya alerjik burun iltihabı gibi hastalıklara daha kolay yakalanır.
%100 doğal deniz suyundan oluşan bir solüsyonun burna uygulanmasının çok sayıda yararı vardır:
  • Mukozayı nemlendirir,
  • Dekonjestan özelliğiyle anında rahatlama sağlar (hipertonik solüsyon kullanımında*)
  • Kirleri uzaklaştırmaya yardım eder.
Böylece mukozanın sağlam olması, solunum ve koku fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi ve akciğerlerin enfeksiyonlara karşı korunması gibi hayati görevle yerine getirebilir.
* hipertonik solüsyon: tıkalı burnu hızlı bir şekilde açmak için vücut hücrelerinden daha yüksek konsantrasyonda tuz içeriği